Domowa opieka dla osób starszych – dlaczego warto ją wybrać?

Posted on

 
W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić seniorowi opieki samodzielnie, warto poszukać specjalistów w tej właśnie dziedzinie. Opiekun domowy to jedna z propozycji, którą warto wziąć pod uwagę.
 
Najczęściej opiekę dla seniorów kojarzymy z domami spokojnej starości. Jednak nie jest to jedyna opcja, ponieważ istnieje także domowa opieka dla osób starszych, która ma wiele zalet. Aktualnie możemy skorzystać z takich usług za pośrednictwem firm zajmujących się ich udzielaniem. Zatrudniają one wykwalifikowanych opiekunów z szerokim doświadczeniem.
 
Opieka domowa, czyli jaka?
Pod pojęciem domowej opieki dla seniorów kryje się bardzo wiele czynności. Nie tylko jest to samo towarzystwo opiekuna, który czuwa nad osobą starszą, ale też wiele innych usług, w tym przypominanie o wzięciu leków, karmienie, dbałość o higienę, na przykład zmienianie pieluszek, mycie, stosowanie zaleceń lekarskich. Ponadto opiekun może zadbać o dom, na przykład może robić zakupy, gotować, sprzątać, prać. Naturalnie, może też aktywizować seniora, na przykład zabierać go na spacery, czytać mu książki, rozwiązywać krzyżówki, ćwiczyć.
 
Jak widzimy, domowa opieka dla osób starszych to naprawdę kompleksowe wsparcie dla seniora oraz dla jego rodziny, która nie jest w stanie zapewnić mu właściwej pomocy. Gdy wymagana jest pomoc całodobowa, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest opieka z zamieszkaniem, czyli opiekun przeprowadza się do mieszkania seniora, aby dbać o niego przez cały czas.
 
Ile kosztuje opieka domowa dla seniora?
Trudno jednoznacznie wskazać, z jakimi kosztami trzeba będzie się liczyć, ponieważ zależne są one od bardzo wielu czynników. Zwykle jednak musimy liczyć się z opłatą rzędu 3 tysięcy złotych na miesiąc. Najlepiej zapoznać się z różnymi ofertami i dokładnie porównać je pomiędzy sobą, nie tylko pod kątem kosztów, ale też zakresu obsługi oraz jej jakości.
 
Podsumowując, jeżeli potrzebujemy kompleksowej pomocy przy opiece dla seniora, wcale nie musimy decydować się na dom opieki. Opieka świadczona w domu to najlepsza alternatywa – także dla samej osoby starszej.