Parkiet Hajnówka – o czym pamiętać przy jego czyszczeniu i pielęgnacji?

Posted on

 
Parkiety oferowane przez firmę Hajnówka pozwalają na cieszenie się pięknem naturalnego drewna w swoim domu. Aby jednak mogły posłużyć przez długi czas, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja, która jest również podstawą do uznania ewentualnych roszczeń reklamacyjnych.
 
W sprzedaży można obecnie spotkać parkiet Hajnówka w dwóch wariantach, a mianowicie parkiet lakierowany oraz olejowany. Parkiety te różnią się swoim wyglądem, ale również metodą zalecanej pielęgnacji – dokładne informacje dotyczące zasad pielęgnacji znaleźć można w instrukcjach użytkowania podłóg.
 
Generalnie pielęgnacja parkietów lakierowanych jest mniej czasochłonna i łatwiejsza od parkietów olejowanych. Lakier tworzy na deskach powłokę, która poprawia ich twardość i wytrzymałość. Z kolei olej lub wosk wnika w drewno i z czasem może się ścierać, co powoduje, że również pielęgnacja powinna być nieco inna.
 
Jeżeli wybrało się olejowany lub lakierowany parkiet Hajnówka, w takim przypadku zaleca się zabezpieczenie mebli podkładkami filcowymi i zastosowanie wycieraczek, by do wnętrza nie nanosić piasku i innych zanieczyszczeń. Na bieżąco należy usuwać wszelkie zanieczyszczenia – kurz, piasek, plamy z użyciem odkurzaczy z miękkimi końcówkami, ściereczek lub mopów.
 
Do czyszczenia podłóg należy używać tylko i wyłącznie rekomendowanych środków, które są do kupienia w wyspecjalizowanych salonach sprzedaży podłóg drewnianych. Nie należy stosować ogólnodostępnych środków czyszczących, które mogą zniszczyć parkiet Hajnówka.
 
Dodatkowo w przypadku parkietów olejowanych zaleca się regularne nanoszenie środków do pielęgnacji i czyszczenia wosków – w użytku domowym proces powinien być przeprowadzony 1-2 razy w roku lub w przypadku powstania widocznych uszkodzeń, przykładowo w intensywnie użytkowanych ciągach komunikacyjnych. Jeżeli widoczne są głębsze uszkodzenia, można zeszlifować je miejscowo papierem ściernym, odpylić i nanieść odpowiedni wosk lub olej – nie jest to możliwe w przypadku podłóg lakierowanych, które wymagają kompleksowej renowacji.